Otázky a odpovědi

Čínsky? A proč vlastně??

Mám-li hovořit sám za sebe, učení jiných jazyků jsem se nikdy nevěnoval a považuji to za dřinu, ale čínština mě zkrátka baví. Čínské znaky mají své vizuální kouzlo a provázanost s tisíciletou čínskou historií, kulturou a filozofií vám též učaruje. Učení se znakům vnímám tedy spíše jako dobrodružné objevování než nudné biflování. Co se týče konverzace, to už je trochu horší, ale máte-li alespoň občas příležitost hovořit s Číňany, ani zde nebudete mít o motivaci nouzi. Nelíčené nadšení, se kterým se setkáte téměř vždy byť i jen za nepatrnou znalost jejich jazyka, vám dodá velikou radost a chuť dále pokračovat.

Jsou však i další důvody, proč se učit čínsky. Čínština je světovým jazykem a získává stále více na popularitě. Nyní ji u nás ovládá zatím poměrně málo lidí, proto ten, kdo se čínsky naučí, bude mít v blízké budoucnosti oproti ostatním lidem velkou výhodu. Již nyní je například webových stránek na internetu více v čínštině než v angličtině...

 

Čínština jde pomalu do škol...

 

Český byznys se učí čínsky...

Studentů čínštiny pomalu ale jistě přibývá...

Kubánci to již také pochopili...

 

Dokonce i v Zambii (!)...

 

Ministři školství budou reagovat také...

atd.

 

—————

Jaké formy studia nabízíte a za jaké ceny?

 

1. Nejvýhodnější formou, kterou nabízím, jsou lekce on-line přes Skype - pro skupiny okolo pěti osob 100,-/hod. (min. 12 lekcí / 1200,-). Délka jedné lekce je 60 minut. To se dá v případě potřeby upravit.

2. Jste-li z Ústeckého kraje, můžeme se domluvit na pravidelných lekcích klasické výuky - 150,-/hod. (30 lekcí / 4500,-) jednou týdně, v malých skupinách od čtyř do deseti osob. Kurz trvá po téměř celý akademický rok (kromě prázdnin, svátků či doby pobytu v zahraničí).

V případě zájmu se lze domluvit také na individuálních lekcích. Cena individuální výuky je navýšena takto: 1 osoba 500,-/hod., 2 osoby 300,-/hod, 3 osoby 200,-/hod.

3. Dále lze využít naší nabídky víkendových intenzivních lekcí nebo letní dovolené s čínštinou. Pořádáme také poznávací výpravy do Číny za účelem prohlubování našich znalostí.

Aktuální rozpis výuky a plánovaných akcí sledujte v našich novinkách.

 

—————

Jaký dialekt v kurzech vyučujete?

 

V našich lekcích se věnujeme pouze standardní obecné čínštině neboli putonghua (čti pchu-tchung-chua), která vychází ze severních dialektů (tzv. mandarínštiny), a která se dnes používá nejen v čínských školách, na úřadech a ve sdělovacích prostředcích, ale kterou se v současnosti již dorozumíte takřka po celé Číně.

 

—————

Jakého stupně znalostí ve vašich kurzech dosáhnu?

 

V našich kurzech se přizpůsobujeme poptávce našich studentů, proto se věnujeme zejména úplným základům jazyka. Naučíte se rozpoznávat a správně vyslovovat základních pět tónů, ovládnete dokonale pinyin (čti pchin-jin) neboli oficiální způsob přepisu čínštiny do latinky, zvládnete základní řadu čínských znaků a naučíte se jejich správnému psaní, získáte slovní zásobu dostatečnou na základní dohovor během cest po Číně a nejběžnější fráze.

Budete-li však pilní a ochotní na sobě pracovat dál, můžete dosáhnout mnohem vyšší úrovně a své znalosti si také můžete například nechat stvrdit mezinárodně platnou jazykovou zkouškou HSK (čínský TOEFL).

 

—————

Kdo vás osobně inspiroval v prvních lekcích čínštiny?

Jedno staré čínské přísloví praví: Jednou vidět je lepší, než tisíckrát slyšet.

Proto se prosím raději (máte-li 10 minut) rovnou podívejte. Doufám, že vás také inspiruje a ne naopak ;o)

 

—————

Mým snem je navštívit Čínu. Poradíte?

 

V první řadě záleží na tom, jak jste na tuto cestu připraven jazykově a také finančně. Dále pochopitelně záleží na tom, co od této cesty za poznáním očekáváte.

Takže pokud máte dostatek peněz a malé znalosti jazyka, nejjednodušším způsobem pro vás může být dovolená s cestovní kanceláří. Nabídek takových cest do Číny je v poslední době poměrně hodně. Připravte se však na to, že se na takové "dovolené", kde cena za čtrnáct dní se může pohybovat průměrně kolem 80-ti tisíc korun, budete neuvěřitelným způsobem trmácet se svými zavazadly z místa na místo tak, abyste toho každý den mohli co nejvíce vidět a samozřejmě fotit. Vzhledem ke vzdálenostem různých destinací (Čína je opravdu velká) bych toto doporučil spíše sportovně laděným turistům, kteří se nebojí únavy.

Pokud máte omezené finanční možnosti, ale zato se čínsky dobře dorozumíte, bude pro vás nejpřijatelnějším způsobem cestování po vlastní ose (zpáteční letenka do Číny dnes stojí kolem 15-ti tisíc), nejlépe s jedním nebo i více přáteli. Zejména ve velkých městech pro vás nebude problém si najít slušné ubytování za dobrou cenu a můžete tak ušetřit celkově až zhruba polovinu nákladů oproti dovolené s cestovní kanceláří. Největší výhodou cestování po vlastní ose je, že si naplánujete vlastní program podle své nálady a momentální kondice. Jen se musíte připravit na to, že budete denně čelit různým úskalím, na která nejsme u nás zvyklí (kromě toho, že zdaleka ne každý Číňan hovoří anglicky, například ne všechna jídla jsou pro nás stravitelná, ne každý taxikář či rikša vás doveze tam, kam potřebujete, ne každý obchodník vám dobře poradí, ne každá cedule je srozumitelná, ne každý číšník vám přinese to, co jste si objednali, ne každý kdo se usmívá, má dobrou náladu atd. atd.).

Třetí (a v mnohých ohledech nejlepší) možností pro vás je zúčastnit se výpravy za poznáním Číny společně s námi. Nejsme cestovní kancelář, jsme studenti čínské kultury, proto vás cesta nebude stát tak příliš mnoho. Avšak můžeme vám nabídnout (jako společníci na cestách) své zkušenosti a jazykové znalosti, proto se nemusíte obávat, že byste někde v rozlehlých zákoutích Číny zabloudili. Pravidelně pořádáme skupinové cesty za poznáním čínských památek, za skvělou čínskou kuchyní, za cvičením kung-fu, tchaj-ťi, čchi-kung a za možností procvičovat se v jazykových dovednostech. Po dohodě lze však prakticky uspořádat jakoukoli výpravu dle vašich představ a potřeb. Nebojte se nás kontaktovat pro bližší informace!

—————