Zájmový kurz kaligrafie

23.02.2013 14:00

Zveme vás na zahajovací lekci zájmového kurzu japonské kaligrafie,
která proběhne v sobotu 23.2. 2013 od 14h v prostorech teplického gymnázia.

Touto akcí volně navážeme na naše predchozí zkušenosti - je vhodná zejména pro úplné začátečníky, dále je vhodná pro studenty čínštiny či japonštiny i pro všechny zájemce o jakákoliv východní umění či obecně o tušovou malbu.

Kořeny japonské kaligrafie sahají do Číny a úzce souvisejí se vznikem znakového písma (hanzi), které je v japonštině známé jako kandži. Znakové písmo vzniklo přibližně před 3500 lety z náboženských důvodů, nesloužilo totiž komunikaci mezi lidmi, nýbrž komunikaci s bohy. Piktogramy se tehdy ryly do kostí a želvích krunýřů. Dnes se ke kaligrafii používá štětce, který je zhotoven převážně ze zvířecích štětin, a tuše. Japonská kaligrafie má svou jedinečnou historii, ale její podobnost s kaligrafií čínskou je velká, a neodborník čínskou a japonskou kaligrafii nerozliší. Pomineme-li drobnosti, hlavní rozdíl spočívá ve znacích. V čínštině je mnohem více znaků než v japonštině a ty se v ní časem zjednodušily. Ovšem kaligrafie čínského kaligrafa pracujícího s tradičními znaky může být od kaligrafa japonského k nerozeznání.

 

Předběžný plán kurzu je následující:

První (zahajovací) lekci povede pan Radek Steiger, zenový mnich, mistr čajového obřadu a student japonské kaligrafie. Na této lekci si vyzkoušíme základy práce se štětcem, nacvičíme první tahy a zakladní znaky, dozvíme se, co je potřeba k začátku praxe a také něco o historickém vztahu zen-buddhizmu a kaligrafie.

Další (navazující) lekce povede v případě zájmu mistryně (8.dan) kaligrafie z Prahy.

 

Čas konání: vždy jedno sobotní odpoledne v měsíci.

Cena: 200,- Kč za lekci.

S sebou: kaligrafický štětec (pokud nemáte, lze si zapůjčit na místě)

 

Přihlášky prosím zasílejte na adresu  laoshi@email.cz  

 

—————

Zpět