Čínský rok Ohnivé Opice

08.02.2016 00:01

Nyní končí rok Dřevěné Ovce, který provází energie jin, je mírumilovný a klidný. Nadcházející rok Opice (houh) bude v elementu ohně, což je obecně znamení dynamiky a vitality. Opice sama je kvality více jang, symbolizuje inteligenci. Rok Ohnivé Opice začíná 8. února 2016 a bude trvat do 27. ledna 2017.

Opice je člověku nejpodobnější, a jak správně očekáváme, nese v sobě prvky lidské inteligence, moudrosti, šarmu, ovšem také lstivost či zlomyslnost. V čínském zvěrokruhu Opice vyvolává dojem vynalézavosti, manipulátora obdařeného lstí a šarmem, mistra pohotového úsudku, důvtipu a přizpůsobivosti. Umí se rychle učit a improvizovat.

Opice není konfrontační. Nad svoje neúspěchy a omyly se dokáže s lehkostí a vtipem povznést, jen v dalším kole je již obratnější. Rok Ohnivé Opice podle čínského horoskopu je jednoznačně o velkém posunu vpřed. Opice vládnoucí tomuto roku je nakloněna vynalézavým řešením. Tento rok však přeje i moudrosti a uvážlivosti, přespříliš hazardní hry a podniky budou odsouzeny k neúspěchu. Optimismus, pohotovost, tvořivost, bystrost a vynalézavost i prohnanost opice jsou prostě úžasné. Rok Ohnivé Opice přináší mnoho nového, úspěchy i nová nekonvenční řešení. Klid, prosperitu a komfort přinese rok ohnivé Opice všem, kteří to potřebují. Na druhou stranu hrozí v tomto roce různé přírodní katastrofy, a tak bychom na ně měli být připraveni.

Co nás čeká v roce 2016?

V tomto roce je možné snad téměř všechno, je to období mnohých šancí i úspěchů. Hbitá, bystrá a inteligentní opice se totiž nikdy jen tak nevzdává, zkouší všechny dostupné možnosti a nedá pokoj. V roce 2016 se objeví mnoho nových nápadů, které nezapadnou, je to rok, kdy se hojně improvizuje a i jindy zcela nemožné spekulace a podniky se podaří. Čeká nás vzrušující a zábavná doba, čínský horoskop na rok 2016 dává příležitost každému!

Každá Opice je vždy originál, zdaleka nemůže být tuctová. Traduje se, že rok Opice přinese vždy mnoho nového, nekonvenční způsoby a mnoho metod k řešení situací. Připravme se na změny a posuny ve svém životě.

Svátky jara (春节 chun jieh), jak se také novoročním svátkům říká, patří v Číně k nejvýznamnějším dnům a srovnatelné jsou s našimi Vánocemi. Tradičně se slaví v rodinném kruhu a začínají druhým novoluním po zimním slunovratu. Příbuzní se u svátečně prostřených stolů ale scházejí už v předvečer Nového roku, většinou v domě nejstaršího člena rodiny.

Nástup nového roku

Oslavy nového roku (过年 guoy nianh) jsou doprovázeny několikadenní záplavou petard a ohňostrojů, které mají zahnat zlé duchy. Lidé si navzájem přejí dlouhý a šťastný život, obdarovávají se penězi a dárky zabalenými v červeném papíře (红包 hongh bao). Červená je totiž barvou štěstí a života a příjemci má zajistit požehnaný rok.

K vrcholům oslav patří atraktivní dračí tanec (龙舞 longh wuu) a lví tanec (狮舞 shi wuu), při nichž obří stylizované masky zvířat za doprovodu ohlušujících bubnů roznáší po městě štěstí a zdraví.

Šedesátiletý kalendář je v asijských zemích používán společně s gregoriánským kalendářem. Během šedesáti let se pětkrát opakuje dvanáctiletý cyklus zvěrokruhu, každé zvíře vládne jeden rok. Tento dvanáctiletý cyklus se dále kombinuje s pětiletým cyklem, kdy se střídají elementy kov (jin), voda (shuui), dřevo (muy), oheň (huuo), země (tuu), a s dvouletým cyklem, kdy se střídá aktivní a pasivní princip jin ( yin) a jang ( yangh).

Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii údajně spadá do období vlády legendárního Žlutého císaře (黄帝 Huangh diy) ve třetím tisíciletí před naším letopočtem.

Podle jiné legendy stál u zrodu kalendáře Buddha (Fuh), který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen dvanáct a Buddha jim za odměnu přisoudil vládu v pořadí, v jakém přišli. Šlo o myš (shuu), buvola (niuh), tygra (huu), zajíce (tuy), draka (longh), hada (sheh), koně (maa), ovci (yangh), opici (houh), kohouta (ji), psa (goou) a vepře (shii).

 

—————

Zpět