Čínský rok Dřevěné Ovce
19.02.2015 00:01Nyní končí rok Dřevěného Koně, který provází aktivní či jangová energie, je dynamický a expanzivní. Nadcházející rok Ovce (羊 yangh) bude opět v elementu dřeva, což je obecně znamení růstu a naděje. Ovce pak je kvality více jinové, symbolizuje harmonii a pohodu. Rok Dřevěné Ovce začíná 19. února 2015 a bude trvat do 7. února 2016.
Rok Ovce by se měl nést ve znamení mírumilovnosti a klidu. Není třeba tvrdě a namáhavě pracovat, spíše nechat věci plynout v bezpečném sepětí s časem. Na druhou stranu jistá tvrdohlavost Ovce (Berana) zaručuje, že konflikty dříve vzniklé se pravděpodobně neskončí. Ovce totiž symbolizuje i jakousi zatvrzelost a neochotu ke kompromisům.
Prvek dřeva působí takovým způsobem, že zaručuje v roce Ovce úspěchy lidem pracujícím v oblastech věd a uměleckých směrů. V tomto roce mohou vzniknout úžasná umělecká díla a objevit se skvělé a významné vědecké objevy, vedoucí k pokroku celého lidstva, a to zejména v chemii a lékařství. Dřevo je symbolem růstu, vytrvalosti, síly a rozvoje. Symbol stromu symbolizuje zakořeněnost, ctění tradic a úctu k hodnotám.
S příchodem roku Ovce dojde k mnohým pozitivním změnám. Z Ovce vyzařuje vždy spokojenost a pohoda. Bez ohledu na možná nebezpečí je Ovce ve svém nitru šťastná a její dobrá nálada ovlivní celý čínský rok, který je v jejím znamení. Nastávající doba slibuje mnohá překvapení, příchod zajímavých možností a příležitostí k prožití nového. Dřevěná Ovce přinese mnoho inovativních nápadů v podnikání a pro ty, kteří se touží posunout kupředu, bude tento rok ideálním pomyslným můstkem k pohybu vpřed a k vítězství. Ti, kteří budou schopni v tomto roce pracovat tvrdě, dostanou velkou možnost se rozvíjet a šplhat nahoru po kariérním žebříčku a změnit svůj život výrazně k lepšímu. Rok Ovce je skvělým obdobím pro výtvarníky, literární tvůrce a skladatele, mnozí z nich budou mít možnost získat v následujícím roce věhlas a uznání.
V roce Ovce bude pozornost hodně zaměřena i na mezilidské vztahy. Je to rok plný nadějí i nových možností.
Co nás čeká v roce 2015?
Tento rok je vhodný k seznamování a navazování nových vztahů, i na románky bude tento rok pravděpodobně hojný. Bezstarostnost Ovce může vést k tomu, že v tomto roce budou lidé nakloněni tomu více si užívat a utrácet peníze. Rok Ovce nepřeje hazardu a risku, velké akce a nákupy lépe přesunout až na konec tohoto nadcházejícího roku.
Na rozdíl od předešlých let je pravděpodobné, že rok Dřevěné Ovce poplyne v příjemném a pohodovém tempu. Ubude nepříjemných stavů a rozrušení, nervových poruch, depresivních stavů a všem s nimi spojených nemocí. Co se týká zdraví, měl by být rok Ovce spíše pozitivní, mnoho lidí začne na svoje zdraví myslet a tak je možné, že se jim zlepší stravovací návyky, přestanou kouřit a omezí pití alkoholických nápojů. Buďte však opatrní při práci s ohněm, ve střehu se také mějte při řízení motorových vozidel.
Svátky jara (春节 chun jieh), jak se také novoročním svátkům říká, patří v Číně k nejvýznamnějším dnům a srovnatelné jsou s našimi Vánocemi. Tradičně se slaví v rodinném kruhu a začínají druhým novoluním po zimním slunovratu. Příbuzní se u svátečně prostřených stolů ale scházejí už v předvečer Nového roku, většinou v domě nejstaršího člena rodiny.
Nástup nového roku
Oslavy nového roku (过年 guoy nianh) jsou doprovázeny několikadenní záplavou petard a ohňostrojů, které mají zahnat zlé duchy. Lidé si navzájem přejí dlouhý a šťastný život, obdarovávají se penězi a dárky zabalenými v červeném papíře (红包 hongh bao). Červená je totiž barvou štěstí a života a příjemci má zajistit požehnaný rok.
K vrcholům oslav patří atraktivní dračí tanec (龙舞 longh wuu) a lví tanec (狮舞 shi wuu), při nichž obří stylizované masky zvířat za doprovodu ohlušujících bubnů roznáší po městě štěstí a zdraví.
Šedesátiletý kalendář je v asijských zemích používán společně s gregoriánským kalendářem. Během šedesáti let se pětkrát opakuje dvanáctiletý cyklus zvěrokruhu, každé zvíře vládne jeden rok. Tento dvanáctiletý cyklus se dále kombinuje s pětiletým cyklem, kdy se střídají elementy kov (金 jin), voda (水 shuui), dřevo (木 muy), oheň (火 huuo), země (土 tuu), a s dvouletým cyklem, kdy se střídá aktivní a pasivní princip jin (阴 yin) a jang (阳 yangh).
Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii údajně spadá do období vlády legendárního Žlutého císaře (黄帝 Huangh diy) ve třetím tisíciletí před naším letopočtem.
Podle jiné legendy stál u zrodu kalendáře Buddha (佛 Fuh), který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen dvanáct a Buddha jim za odměnu přisoudil vládu v pořadí, v jakém přišli. Šlo o myš (鼠 shuu), buvola (牛 niuh), tygra (虎 huu), zajíce (兔 tuy), draka (龙 longh), hada (蛇 sheh), koně (马 maa), ovci (羊 yangh), opici (猴 houh), kohouta (鸡 ji), psa (狗 goou) a vepře (豕 shii).
zdroj: spektrumzdravi.cz
—————