Lekce kaligrafie

11.01.2020 14:00

Zveme vás na novou zahajovací lekci zájmového kurzu čínské/japonské kaligrafie,
která proběhne v sobotu 11.1.2020 od 14:00h v prostorech litvínovského Ryokanu.

Touto akcí volně navážeme na naše predchozí zkušenosti - je vhodná zejména pro úplné začátečníky, dále je vhodná pro studenty čínštiny či japonštiny i pro všechny zájemce o jakákoliv východní umění či obecně o tušovou malbu.

Předběžný plán kurzu je následující:

Lekci povede pan Roman Steiger, prezident České asociace taijiquan, překladatel tradičních čínských textů (Tao-te-ťing a Tchaj-ťi-čchüan-ťing), jež je mimo jiné též nadšeným studentem čínské kaligrafie. 

Připravujeme řadu volně navazujících lekcí. První lekce proběhne v lednu 2020.

Během lekcí si vyzkoušíme nejen základy práce se štětcem, dozvíme se také, co vše je potřeba na začátku praxe a také o vztahu taoizmu (případně tchaj-ťi) a kaligrafie. Budeme procvičovat psaní základních znaků, vyrobíme si razítko (jin-čang), v průběhu roku vytvoříme kaligrafie tématicky zaměřené k různým historickým obdobím. Budeme se věnovat nejen technice, ale i "duši kaligrafie" během tvorby. Na závěr vytvoříme dílko, jež může být použito jako vánoční dárek pro vaše přátele.

 

Kořeny japonské kaligrafie sahají do Číny a úzce souvisejí se vznikem znakového písma hanzi (které je v japonštině známé jako kandži). Znakové písmo vzniklo přibližně před 3500 lety z náboženských důvodů, nesloužilo totiž komunikaci mezi lidmi, nýbrž komunikaci s bohy. Piktogramy se tehdy ryly do kostí a želvích krunýřů. Dnes se ke kaligrafii používá štětce, který je zhotoven převážně ze zvířecích štětin, a tuše. Čínská kaligrafie má svou jedinečnou historii, ale její podobnost s kaligrafií japonskou je velká, a neodborník čínskou a japonskou kaligrafii nerozliší. Pomineme-li drobnosti, hlavní rozdíl spočívá ve znacích. V čínštině je mnohem více znaků než v japonštině a ty se v ní časem zjednodušily. Ovšem kaligrafie čínského kaligrafa pracujícího s tradičními znaky může být od kaligrafa japonského k nerozeznání.

 

Termín: 11.1.2020

Čas konání: 14:00 - 17:00 hod.

Místo: Ryokan, Na kopci 424, Litvínov

Cena: 300,- Kč za lekci.

S sebou: kaligrafický štětec (pokud nemáte, lze si zapůjčit příp. koupit na místě), misku na tuš, volné pohodlné oblečení apod.

 

Přihlášky prosím zasílejte na adresu laoshi@email.cz 

 

 

—————

Zpět